Volkswagen stworzył najszybszego Golfa

Wersja Volkswagen Golf R 20 Years 2022 oficjalnie zadebiutowała w maju tego roku, ale ten hardkorowy hot hatch ponownie trafił na pierwsze strony gazet z nowym rekordem. Teraz jest oficjalnie najszybszym samochodem marki Volkswagen R, który przejechał Tor wyścigowy Nürburgring (Niemcy) z rekordowym czasem 7:47,31 minuty, wyprzedzając standardowego Golfa R o około cztery sekundy.

Wydany z okazji dwóch dekad od premiery golfa R32, Golf R z logo 20 lat został doprowadzony do krawędzi na legendarnym niemieckim torze przez kierowcę i kierowcę Volkswagena R, Benjamina Leichtera. Dzięki ulepszeniom wyposażenia samochód był w stanie osiągnąć maksymalną prędkość prawie 165 mil na godzinę (265 km/h) na niektórych odcinkach toru. „Tym samochodem mogę jeździć po torze sportowym Nürburgring, a następnym przystankiem będzie piekarnia lub sklep dla MAJSTERKOWICZÓW. To naprawdę wszechstronny samochód, który może zrobić wszystko”, podsumowuje swoje wrażenia z jazdy leichter. Jego oświadczenie podkreśla cechy specjalnej wersji Golfa R, która może być używana zarówno na torze, jak i jako samochód codzienny.

W przeciwieństwie do standardowych modeli z silnikiem V6, wersja Golf R 20 Years opiera się na radykalnie zmodyfikowanej wersji turbodoładowanego silnika Volkswagena o pojemności 2,0 litra. Czterocylindrowy silnik TSI wytwarza 328 km (245 KW) w porównaniu z 315 km (235 KW) zwykłego golfa R. liczby te sprawiają, że hot hatch jest najpotężniejszym produkowanym golfem w historii. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje tylko 4,6 sekundy, a prędkość graniczna jest sterowana elektronicznie przy 168 mph (270 km / h), co oznacza, że samochód był bardzo zbliżony do prędkości limity na torze Nürburgring. Inne aktualizacje, które pomagają poprawić wydajność na torze, są dostarczane jako standardowy pakiet R-Performance z nowymi trybami sterowania Special I Drift, które są dostępne wyłącznie w tym modelu.