ubezpieczenie zdrowotne nfz co to jest

Komu przysługuje ubezpieczenie zdrowotne NFZ?

Prawo do świadczeń finansowanych przez NFZ mają: członkowie rodziny osoby ubezpieczonej zgłoszeni do ubezpieczenia: dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, wnuki, dzieci obce, dla których ustanowiono opiekę, lub dzieci obce w ramach rodziny zastępczej – do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Jak sprawdzić czy mam ubezpieczenie NFZ?

Uprawnienia do potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej w systemie eWUŚ mogą być weryfikowane m.in. poprzez przeglądarkę internetową znajdującą się na stronie https://ewus.nfz.gov.pl/ap-ewus/.

Co to jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dotyczy osób, które nie odprowadzają obowiązkowych składek np. w wyniku podjęcia pracy na podstawie np. umowy o pracę, zlecenia. Mogą z niego także skorzystać cudzoziemcy przebywający na terenie Polski, ale też i małżonkowie osób płacących już składki.

Kto pobiera składkę zdrowotną ZUS czy NFZ?

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne oblicza pracodawca, a finansowana jest ona w całości przez budżet państwa za naszym pośrednictwem.

Czy jest kara za brak ubezpieczenia zdrowotnego?

w przypadku przerwy od 2 do 5 lat — 100% dochodów, możliwość rozłożenia na 6 rat, w przypadku przerwy od 5 do 10 lat — 150% dochodów, opłata może być rozłożona na 9 rat, w przypadku przerwy powyżej 10 lat — 200% dochodów, możliwość rozłożenia na 12 rat.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: