ubezpieczenie publiczne co to jest

Jak można mieć ubezpieczenie zdrowotne nie pracując?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ Aby zdobyć ubezpieczenie zdrowotne w przypadku, gdy nie jesteś zatrudniony, nie pracujesz i nie ubezpiecza Cię inny członek rodziny, wystarczy, że złożysz wniosek w odpowiedniej placówce NFZ.

Czy opieka zdrowotna jest dobrem publicznym?

Są to dobra, które zazwyczaj mogłyby być dobrami prywatnymi, ale z różnych powodów, zwykle na skutek prowadzonej przez władze publiczne polityki społecznej, są dostępne dla każdego obywatela i finansowane z funduszy publicznych (np.: w Polsce oświata czy opieka zdrowotna).

Jakie są rodzaje ubezpieczenia zdrowotnego?

Ubezpieczenia zdrowotne w Polsce można podzielić na: obowiązkowe – publiczne ubezpieczenie zdrowotne, dobrowolne – prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń?

Ubezpieczenie to obowiązek wypłaty świadczenia przez zakład ubezpieczeń na rzecz osoby ubezpieczonej. Ubezpieczenia dzieli się na: społeczne (m.in. ZUS, KRUS) i gospodarcze (towarzystwa ubezpieczeniowe). W drugim przypadku wyróżnia się ubezpieczenia osobowe, ubezpieczenie mienia i polisy OC.

Czy jest kara za brak ubezpieczenia zdrowotnego?

Kara za przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym w przypadku przerwy od 2 do 5 lat – 100% dochodów, możliwość rozłożenia na 6 rat, w przypadku przerwy od 5 do 10 lat – 150% dochodów, oplata może być rozłożona na 9 rat, w przypadku przerwy powyżej 10 lat – 200% dochodów, możliwość rozłożenia na 12 rat.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: