Czy ubezpieczenie GAP jest kosztem podatkowym?
Od stycznia 2019 r. składki AC i GAP na samochody osobowe czy motocykle (nie dotyczy to transportu ciężkiego) mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (KUP) tylko w proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej w celu ubezpieczenia.
Jak rozliczyć GAP?
Pamiętaj, że w sytuacji, gdy wartość przyjęta na polisach GAP mieści się w limicie 150.000 zł, to całą składkę powinieneś wliczyć w koszty. Natomiast, jeżeli przekracza tę kwotę, to zaliczasz ją proporcjonalnie. ¾ tej kwoty (150.000/200.000 zł) proporcję liczysz do wartości samochodu z umowy ubezpieczenia.
Jak zaksięgować koszty ubezpieczenia?
Jeżeli koszt polisy został uznany przez jednostkę za nieistotny, to może ona nie rozliczać go czasie, lecz ująć jednorazowo w kosztach zapisem: – Wn konto 40 „Koszty według rodzaju” (w analityce: Pozostałe koszty), – Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki”.
Jak zaksięgować polisę ubezpieczeniową samochodu osobowego?
Przedsiębiorca powinien dokonać przyporządkowania długości okresów obowiązywania polisy w danym roku. 11 miesięcy w roku 2022 oraz 1 miesiąc w roku 2023. Wydatek związany z zakupem polisy księguje się do kolumny 13 KPiR.
Czy odszkodowanie z GAP jest przychodem?
Odsetki wypłacone z powodu opóźnienia w spełnieniu świadczenia z tytułu zadośćuczynienia i odszkodowania na podstawie art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego należy zaliczyć do źródła przychodów z art. 10 ust.