ubezpieczenie gap jak księgować

Czy ubezpieczenie GAP jest kosztem podatkowym?

Od stycznia 2019 r. składki AC i GAP na samochody osobowe czy motocykle (nie dotyczy to transportu ciężkiego) mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (KUP) tylko w proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu przyjętej w celu ubezpieczenia.

Jak rozliczyć GAP?

Pamiętaj, że w sytuacji, gdy wartość przyjęta na polisach GAP mieści się w limicie 150.000 zł, to całą składkę powinieneś wliczyć w koszty. Natomiast, jeżeli przekracza tę kwotę, to zaliczasz ją proporcjonalnie. ¾ tej kwoty (150.000/200.000 zł) proporcję liczysz do wartości samochodu z umowy ubezpieczenia.

Jak zaksięgować koszty ubezpieczenia?

Jeżeli koszt polisy został uznany przez jednostkę za nieistotny, to może ona nie rozliczać go czasie, lecz ująć jednorazowo w kosztach zapisem: – Wn konto 40 „Koszty według rodzaju” (w analityce: Pozostałe koszty), – Ma konto 24 „Pozostałe rozrachunki”.

Jak zaksięgować polisę ubezpieczeniową samochodu osobowego?

Przedsiębiorca powinien dokonać przyporządkowania długości okresów obowiązywania polisy w danym roku. 11 miesięcy w roku 2022 oraz 1 miesiąc w roku 2023. Wydatek związany z zakupem polisy księguje się do kolumny 13 KPiR.

Czy odszkodowanie z GAP jest przychodem?

Odsetki wypłacone z powodu opóźnienia w spełnieniu świadczenia z tytułu zadośćuczynienia i odszkodowania na podstawie art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego należy zaliczyć do źródła przychodów z art. 10 ust.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: