ubezpieczenie chorobowe po co

Czy opłaca się płacić ubezpieczenie chorobowe?

Może być opłacana przed przedsiębiorców i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, ale nie musi. Warto jednak to czynić, ponieważ regularne uiszczanie składki chorobowej gwarantuje uzyskanie zasiłku chorobowego w razie niezdolności do pracy czy też otrzymanie zasiłku macierzyńskiego.

Po co dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorcy daje możliwość otrzymania świadczeń za czas niezdolności do pracy lub w przypadku chęci skorzystania z urlopów związanych z macierzyństwem. Ważne jest, aby zgłosić się do niego w odpowiednim terminie, składając zleceniodawcy wniosek o chęci przystąpienia.

Czy ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe?

Ubezpieczeniu chorobowemu podlegasz obowiązkowo, jeśli jesteś: pracownikiem, członkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, osobą odbywającą służbę zastępczą.

Czy można nie płacić ubezpieczenia chorobowego?

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnik spółki cywilnej, w każdej chwili ma prawo zrezygnować z opłacania składki chorobowej, nawet jeśli dotychczas opłacał wszystkie składki społeczne.

Ile wynosi składka na ubezpieczenie chorobowe?

Rodzaj ubezpieczenia/funduszu:EmerytalneChoroboweWysokość składki w %19,52%2,45%Kwota składki693,58 zł87,05 złSuma składek do zapłaty1211,28 złSuma składek do zapłaty jeśli nie korzystasz z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego1124,23 zł

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: