ubezpieczenie chorobowe co to jest

Czym się różni ubezpieczenie zdrowotne od chorobowego?

Podsumowując, opłacanie obowiązkowej składki zdrowotnej jest gwarancją bezpłatnego korzystania z usług medycznych Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli uprawnia do przebywania w szpitalach czy uzdrowiskach. Dobrowolna składka chorobowa natomiast uprawnia do wypłaty zasiłków chorobowych i macierzyńskich.

Po co jest składka chorobową?

Uiszczając składki chorobowe, otrzymasz prawo do pobierania zasiłku chorobowego podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, a także zasiłku opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz, w przypadku kobiet, zasiłku macierzyńskiego.

Kto ma ubezpieczenie chorobowe?

Ubezpieczeniu chorobowemu podlegasz obowiązkowo, jeśli jesteś: pracownikiem, członkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, osobą odbywającą służbę zastępczą.

Co to jest ubezpieczenie chorobowe ZUS?

Z ubezpieczenia chorobowego jest wypłacany: zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłek macierzyński. Ubezpieczenie chorobowe to nie jest ubezpieczenie zdrowotne, choć nazwa może sugerować coś innego.

Jak sprawdzic czy ma się ubezpieczenie chorobowe?

Każda osoba ma prawo pójść do lekarza lub pielęgniarki w przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ, i podać swój nr PESEL w celu uzyskania informacji o ubezpieczeniu. Jeżeli dana osoba wyświetli się w systemie eWUŚ na zielono, oznacza to, że jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: