ubezpieczenie a1 ile kosztuje

Co grozi za brak A1 w Niemczech?

Praca na czarno w Niemczech nie jest wykroczeniem ale przestępstwem, za które płaci się wysokie grzywny oraz kary. Płaci je zarówno pracownik jak i pracodawca. Kara dla pracownika świadczącego prace na czarno to grzywna nawet do 5000 €, lub wydalenie z terytorium Niemiec wraz zakazem pracy.

Kto potrzebuje A1?

samozatrudnieni (jednoosobowa działalność gospodarcza) muszą mieć zaświadczenie A1 jeśli mają firmę zarejestrowaną w Polsce, wykonują usługi na rzecz zagranicznych kontrahentów z państw UE, EOG lub Szwajcarii i chcą opłacać składki na ubezpieczenie społeczne do polskiego ZUS-u, a nie instytucji ubezpieczeniowych państw …

Jak zalatwic ubezpieczenie A1?

Zaloguj się do PUE ZUS.W katalogu usług wybierz [Złożenie dokumentu US-31] i uzupełnij dane w formularzu elektronicznym.Aby przekazać elektronicznie wniosek do ZUS kliknij [Wyślij].Zaznacz jak chcesz odebrać zaświadczenia A1. Domyślnie zaznaczona jest opcja odbioru w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS.

Kiedy A1 dla przedsiębiorcy?

Kiedy potrzebujesz zaświadczenia A1? Formularz A1 poświadczony przez ZUS potrzebujesz w przypadku podjęcia zarobkowej pracy poza terytorium Rzeczpospolitej Polski na terenie państwa lub państw z obszaru Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii.

Jak udupić nieuczciwego pracodawcę?

Skargę na nieuczciwego pracodawcę można złożyć do Państwowej Inspekcji Pracy. Jej autorem może być zarówno obecny czy były pracownik danej firmy, jak i osoba całkowicie postronna. Oświadczenie można złożyć osobiście, ale także przesłać drogą mailową czy przekazać wiadomość ustnie (na miejscu, do protokołu).

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: