składka na ubezpieczenie zdrowotne jaki procent

Jak ustalić podstawę składki zdrowotnej 2022?

Z kolei ustalając podstawę wymiaru składki zdrowotnej za marzec oraz kolejne miesiące 2022 r., wyliczony dochód pomniejsza się o różnicę między sumą składek społecznych zapłaconych od początku roku a sumą składek odliczonych w poprzednich miesiącach.

Jak liczyć składkę zdrowotną od lipca 2022?

Przypomnijmy, że w przypadku firm na podatku liniowym, składka zdrowotna wynosi 4,9% dochodu, natomiast dla firm rozliczających się według skali podatkowej, składka zdrowotna wynosi 9% dochodu. Co istotne, składka za lipiec 2022 (płatna w sierpniu) obliczana jest na podstawie dochodu osiągniętego w czerwcu 2022.

Ile procent wynosi składka na ubezpieczenie zdrowotne?

Składka na ubezpieczenie zdrowotne, czyli tzw. składka zdrowotna obecnie wynosi 9 proc. podstawy wymiaru.

Jak ustalić składkę zdrowotną za styczeń 2022?

Wysokość składki zdrowotnej ustalana była na podstawie wynagrodzenia przeciętnego podanego przez GUS. Czyli podstawę zdrowotnej w deklaracji za styczeń 2022 roku stanowi 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. 4665,78 zł, a co za tym idzie, składka za styczeń wynosi 419,92 zł.

Od czego liczy się składkę zdrowotną?

Do końca 2021 roku wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących działalność ustalano w formie zryczałtowanej – podstawę stanowiło 75% kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: