Czy do przerejestrowania samochodu potrzebne jest ubezpieczenie?
Jeśli chcemy samochód ubezpieczyć jeszcze przed przerejestrowaniem, to oczywiście możemy to zrobić. U ubezpieczyciela podajemy wtedy numer VIN pojazdu, a po uaktualnieniu danych pojazdu jesteśmy zobowiązani do przekazania tych danych firmie wystawiającej polisę.
Czy trzeba informowac ubezpieczyciela o zmianie tablic?
Jeśli przyjdzie Ci zmieniać tablice rejestracyjne, to poinformuj o tym ubezpieczyciela. Nawet jeśli pozostawiłeś wcześniejsze OC pojazdu, to zmieniony numer rejestracyjny powinien być zgłoszony do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszystko dlatego, że dane na polisie umowy OC muszą być zgodne z rzeczywistością.
Jaki jest czas na ubezpieczenie samochodu po rejestracji?
Na zarejestrowanie pojazdu mamy 30 dni. Można tego dokonać w urzędzie starostwa powiatowego, miasta lub dzielnicy, właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania. W przypadku nowego auta, należy wykupić ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu jego rejestracji.
Co należy zrobić po zakupie auta?
Po zakupie samochodu Twoim obowiązkiem jest:
- opłacenie podatku PCC w Urzędzie Skarbowym,
- sprawdzenie ważności badania technicznego,
- wybór polisy OC,
- rejestracja pojazdu w Wydziale Komunikacji.
Czy wystarczy tylko zgłosić nabycie pojazdu?
Zgodnie z ustawą z 26 maja 2023 roku o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości w zakresie przerejestrowania pojazdów zniesiony został obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu i zastąpiono go obowiązkiem przerejestrowaniem pojazdu.
Czy trzeba przepisać OC po zakupie auta?
Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC? To, czy trzeba przepisać ubezpieczenie OC i ile czasu na przepisanie się posiada, reguluje w Polsce Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Wymaga ona od kierowców zgłoszenia się do ubezpieczyciela zaraz po zakupie nowego auta i przepisania OC.
Co sprawdza wydział komunikacji przy rejestracji?
Chodzi tu przede wszystkim o adresy, pesel i podpis. Jeżeli urzędnik, który zajmuje się rejestracją aut, poweźmie przekonanie, iż umowa została sfałszowana, odmówi rejestracji pojazdu.
Czy można korzystać z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela?
Jazda nowo kupionym samochodem jest więc możliwa. Polisa OC jest ważna do momentu, który został zawarty w umowie z poprzednim właścicielem auta. Gdy wygaśnie, nowy właściciel może ją przedłużyć z dotychczasowym właścicielem lub wypowiedzieć umowę i ubezpieczyć się w innym towarzystwie.
Czy przy zakupie samochodu ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela?
Przepisy stanowią, że w momencie sprzedaży samochodu polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Obowiązkiem sprzedawcy jest jednak poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu auta. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbywca auta od momentu jego sprzedaży nie powinien już opłacać rocznej składki OC.
Jak zabezpieczyć auto po zakupie?
Najważniejsze: ubezpieczenie OC Najważniejsza czynność po zakupie używanego auta to sprawdzenie ważności polisy OC. Jeśli samochód jest ubezpieczony, a polisa jest jeszcze ważna, ochrona będzie trwała do ostatniego dnia w umowie. Trzeba jednak pamiętać, że po zakupie auta polisa nie odnowi się automatycznie.
Czym się różni nabycie od rejestracji?
Zgłoszenie kupna wiąże się z przerejestrowaniem pojazdu. Jeśli z różnych powodów właściciel nie może tego uczynić, żeby uniknąć kary wystarczy, że zawiadomi urząd o nabyciu pojazdu. Takie zgłoszenie, w przeciwieństwie do rejestracji, jest bezpłatne i dotyczy wyłącznie pojazdów zarejestrowanych na terenie kraju.
Jak jest z ubezpieczeniem po kupnie samochodu?
Jeśli zatem kupiłeś pojazd, nie musisz dopełniać żadnych formalności. Sprzedający powinien Ci przekazać OC po zbyciu samochodu. Jako nowy właściciel, masz też prawo wypowiedzieć umowę dotychczasowego ubezpieczenia i podpisać umowę w innym towarzystwie.
Co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu?
Polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela auta. Jako sprzedający poinformuj ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu jak najszybciej, najlepiej jeszcze w dniu transakcji. Ubezpieczenia dobrowolne (np. AC, NNW czy assistance) nie przechodzą automatycznie na nowego właściciela wraz z zakupem pojazdu.
Co najpierw urząd skarbowy czy wydział komunikacji?
Na złożenie deklaracji PCC-3 i zapłatę podatku jest 14 dni. Więcej czasu masz na zgłoszenie zakupu samochodu zrejestrowanego w Polsce – 30 dni. Z tego względu lepiej zacząć od formalności w urzędzie skarbowym, a następnie udać się do wydziału komunikacji.
Jak wygląda procedura przerejestrowania samochodu?
Wniosek o przerejestrowanie samochodu można pobrać ze strony urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania nowego właściciela lub otrzymać w placówce. Opłata za rejestrację pojazdu zależy od kosztów cząstkowych. Zazwyczaj za przerejestrowanie trzeba zapłacić 161,50 zł (w przypadku samochodu z Polski).