Co zrobić, aby nie płacić ZUS?
Aby nie płacić ZUS-u prowadząc działalność gospodarczą w Polsce, wystarczy posiadać umowę o pracę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Kilka lat temu na polskim rynku pojawiło się wiele firm oferujących „usługę”, dzięki której nie zapłacimy ZUS-u prowadząc działalność gospodarczą w Polsce
Jak długo można nie płacić składek ZUS?
Jeśli nie zapłacisz składek ZUS w terminie, zapłacisz odsetki Obecnie przedsiębiorca nie musi płacić odsetek za zwłokę w opłacaniu składek ZUS, jeśli ich kwota nie przekracza 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę – od stycznia 2023 r. będzie to 34,90 zł, a od lipca – 36,00 zł.
Czy można zrezygnować z opłacania składek ZUS?
Aby zrezygnować z dobrowolnych składek, należy sporządzić odpowiedni wniosek do ZUS lub NFZ. Nieopłacanie składek w terminie skutkuje również ustaniem ww. ubezpieczenia (z mocy prawa, tj. bez konieczności podejmowania dodatkowych działań w tym zakresie).
Czy składki na ZUS są obowiązkowe?
Jako przedsiębiorca masz obowiązek rozliczać i opłacać za siebie do ZUS składki na: ubezpieczenia społeczne, z których obowiązkowe są: emerytalne, rentowe i wypadkowe.
Czy nieopłacenie składek do ZUS jest wykroczeniem?
Prawdą jest, że potrącenie części składek z wynagrodzenia i nieprzekazanie ich do ZUS może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie.
Czy mogę trafić do więzienia za ISA?
W skrajnych przypadkach ZUS może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jeśli przedsiębiorca nie opłaci składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, może mu grozić do 3 lat więzienia.
Jaka jest kara za zaległości na ZUP?
Zaniedbanie tego obowiązku, czyli zaległości wobec ZUS, może grozić poważnymi konsekwencjami: koniecznością zapłaty odsetek i kosztów przymusowej windykacji, a nawet wszczęciem postępowania karnego i groźbą zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak dogadać się z ZUS?
Aby uzyskać porozumienie w sprawie ratalnej spłaty zadłużenia, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do ZUS. Po podjęciu decyzji o rozłożeniu na raty można liczyć na zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.