Jak dbać o rozrząd?

Jak dbać o łańcuch rozrządu?

Łańcuch rozrządu potrzebuje odpowiedniego smarowania i odpowiedniej ilości oleju silnikowego. Napinacz hydrauliczny, który dba o napięcie łańcucha rozrządu także wymaga właściwego ciśnienia oleju silnikowego. Bardzo ważna jest jakość oleju silnikowego.

Jak pracuje rozrząd?

Każdemu zaworowi jest przypisana jedna krzywka na wałku rozrządu. Wałek ten podczas pracy silnika obraca się, a wraz z nim kręcą się wypustki na nim. Trafiają one na korpus zaworu dolotowego lub wylotowego, powodując jego wepchnięcie do wnętrza cylindra, co prowadzi do otwarcia zaworu.

Co napędza rozrząd?

Układ rozrządu (w skrócie rozrząd) to zespół elementów, które sterują dopływem powietrza do cylindrów silnika, a także usuwaniem z silnika spalin. Praca rozrządu musi być ściśle zsynchronizowana z pracą układu wtryskowego oraz z położeniem wału korbowego i napędzanych przez niego tłoków.

Czy łańcuch rozrządu może przeskoczyć?

W tym silniku producent zamontował niewłaściwą, zbyt krótką szynę prowadzącą łańcuch. Przez to może dochodzić do przeskoczenia łańcucha przy uruchamianiu albo wyłączaniu silnika. Przyspieszone zużycie łańcuchów rozrządu w nowoczesnych, małolitrażowych silnikach, budowanych zgodnie z trendem downsizingu.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: