Ile zadatku za samochód?
Jeżeli kierowcy szczególnie zależy na zakupie danego auta, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zadatek, który zabezpiecza interesy obu stron. Przy zadatku sprzedawca, który zerwie umowę i odprzeda auto innemu klientowi, będzie zobowiązany zwrócić kwotę w wysokości 2-krotności wpłaconego zadatku.
Ile zaliczki na nowy samochód?
W przypadku aut tańszych sprzedawcy wymagają zaliczki w wysokości 5 proc. wartości pojazdu. W salonach droższych marek żądają minimum 10 proc. ceny samochodu, a to oznacza, że jeszcze przed odbiorem auta będziemy musieli zapłacić 10 tys.
Jaka zaliczka przy kupnie samochodu?
Pojęcie zaliczki, choć pojawia się w przepisach Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) nie ma swojej definicji legalnej. Z praktyki jednak wynika, że zaliczka to część ceny, która jest opłacana jeszcze przed wykonaniem umowy. W przypadku samochodu zaliczką będzie po prostu część ceny tego samochodu.
Co to znaczy zadatek?
Zadatek z kolei ma na celu zabezpieczenie realizacji umowy chroniąc obie strony. Jeśli nie dojdzie do jej wykonania przez jedną ze stron, to ta druga może od niej odstąpić. W konsekwencji zachowuje otrzymany zadatek, a jeśli sama go dała to może zażądać kwoty dwukrotnie wyższej.