Jak długo działa katalizator samochodowy?
Katalizator to podstawowa część układu wydechowego. Według zapewnień większości producentów, powinien wytrzymywać przebieg rzędu 200-300 tys. km.
Czy silnik benzynowy ma katalizator?
Katalizator w samochodzie z silnikiem benzynowym spełnia bardzo ważną rolę. To nie tylko zwykły oczyszczacz spalin. Od tego elementu zależy też proces spalania paliwa, a więc prawidłowa praca jednostki napędowej i jej osiągi.
Czy katalizator może się zapalic?
Katalizator potrafi być rozgrzany do 600°C. Jego kontakt z paliwem, a nawet jego oparami może wywołać pożar samochodu. Układ hydrauliczno-elektryczny umieszczony jest za nadkolem. W wyniku działania różnych czynników, głównie soli, elementy układu ulegają korozji.
Czy katalizator może uszkodzic silnik?
Wiedząc o tym, że katalizator nie jest w pełni drożny, warto szybko oddać go w ręce fachowca. Jazda z zatkanym katalizatorem będzie utrudniona – w zależności od tego, jak bardzo jest on zapchany. Ostatecznie, w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia samochodu tak, że niezbędny okaże się generalny remont silnika.
Od czego psuje się katalizator?
Najprostszym sposobem na uszkodzenie katalizatora jest gwałtowne wychłodzenie układu wydechowego – ot, choćby przez szybki przejazd przez głęboką kałużę. Szok termiczny spowoduje gwałtowne kurczenie się blaszanej osłony i może doprowadzić do pokruszenia ceramiki.