Jak długo po zakończeniu umowy o pracę obowiązuje ubezpieczenie?
Jeśli w okresie zatrudnienia byłeś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, masz prawo do bezpłatnej opieki medycznej 30 dni po wykreśleniu z rejestru ubezpieczeń społecznych.
Czy ubezpieczenie jest ważne po ustaniu stosunku pracy?
Zgodnie z art. 67 ust. 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pracownik, którego obowiązek ubezpieczenia wygasł z powodu rozwiązania stosunku pracy oraz członkowie jego rodziny mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej przez 30 dni.
Czy można przystąpić do l4 po zakończeniu umowy o pracę?
Co do zasady, jeśli podlegasz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a Twoja niezdolność do pracy powstała w ciągu 14 dni od zakończenia umowy o pracę i trwa dłużej niż 30 dni, powinieneś otrzymać z tego tytułu zasiłek chorobowy z funduszu ubezpieczeń społecznych.
Czy moje ubezpieczenie jest kontynuowane po zakończeniu umowy zlecenia?
2 i 3, ustaje po upływie 30 dni od dnia ustania obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. W praktyce oznacza to, że ubezpieczenie zdrowotne trwa jeszcze przez miesiąc po ustaniu stosunku pracy oraz po rozwiązaniu umowy zlecenia lub zamknięciu działalności gospodarczej.
Czy możliwe jest przystąpienie do rejestru bezrobotnych po zawarciu umowy?
To, czy dana osoba otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia, czy też nie, nie ma znaczenia dla uzyskania i utrzymania statusu bezrobotnego. Sam fakt podjęcia innej pracy zarobkowej (w tym w ramach umowy zlecenia) skutkuje bowiem utratą statusu bezrobotnego.
Co z ubezpieczeniem w ramach umowy zlecenia?
Umowa zlecenia przewiduje ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie rentowe jest dobrowolne. Ważne! Jako freelancer możesz nie podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu, jeśli posiadasz inną nazwę ubezpieczenia, np. ubezpieczenie społeczne.
Ile kosztuje wizyta u lekarza pierwszego kontaktu bez ubezpieczenia?
Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie już wymagał od osób nieubezpieczonych płacenia za wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Łącznie jest to 78,7 tys. zł z 258,5 tys. zł.