Jak długo może pracować silnik na postoju?
Chodzi o przepis Ustawy o ruchu drogowym, a dokładniej – o art. 60 ust. 2, który mówi, że kierowcom zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na dłużej niż jedną minutę. Nie ma przy tym znaczenia, czy pojazd z włączonym silnikiem jest zaparkowany na prywatnej posesji czy w miejscu publicznym.
Ile można stac na postoju?
Prawo zabrania postoju samochodu z włączonym silnikiem (dozwolone jest tylko zatrzymanie pojazdu, które trwa nie dłużej niż minutę), ze względu na hałas i emitowaną ilość spalin.
Czy samochód na postoju może mieć włączony silnik?
Ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. „Zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze”. Policja wykonując czynności, choćby to był zwykły patrol, ma prawo mieć włączony silnik w samochodzie.
Czy można wyłączyć silnik stojąc w korku?
Co więcej, kierowca nie może używać auta w sposób, który powoduje nadmierny hałas i emisję spalin. Nie może też pozostawiać włączonego silnika podczas postoju w obszarze zabudowanym – chyba, że wynika to z sytuacji na drodze. Tak więc, jeśli stoimy w korku, czy pod światłami, silnik może pracować.