Czy w przypadku darowizny należy się zachowek?

Ile wynosi zachowek od darowizny?

Zasadą jest, że zachowek wynosi połowę tego, co uprawnionemu przypadłoby przy dziedziczeniu ustawowym. Jeśli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo małoletni przysługują mu 2/3 wartości udziału spadkowego.

Kiedy przedawnia się roszczenie o zachowek od darowizny?

Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.

Jak obliczyć zachowek od darowizny przykład?

Zachowek jaki przysługuje spadkobiercom to kwota 37.500 zł (1/2*1/2*150.000 zł=37.500 zł). Jeżeli córka byłaby małoletnia to wysokość zachowku ulegnie zmianie, gdyż zmieniamy ułamek na 2/3. W takiej sytuacji zachowek będzie wynosił 50.000 zł (2/3*1/2*150.000 zł=50.000 zł).

Jak liczy się zachowek?

Zasadą jest, że zachowek należy się w wysokości 1/2 udziału spadkowego, który powinien przysługiwać osobie uprawnionej do otrzymania zachowku. 2/3 udziału spadkowego należy się osobom małoletnim oraz osobom trwale niezdolnym do pracy.

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: